Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

REHABILITACJA

Sekretariat:

tel. 71/3121726 wewn. 410;  e-mail: rehabilitacja@szpital-trzebnica.pl

 

ODDZIAŁ REHABILITACJI W TRZEBNICY NIE UDZIELA PRZEPUSTEK DLA PACJENTÓW.

 

Kierownik Oddziału

dr hab. Justyna Mazurek, lekarz specjalista rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuta

Pielęgniarka Oddziałowa

Bogusława Hawryliszyn

Kierownik Działu Fizjoterapii

mgr Małgorzata Ratajczyk, specjalista fizjoterapii

 

Struktura Oddziału Rehabilitacji:

Oddział Rehabilitacji w Trzebnicy dysponuje 84 łóżkami przeznaczonymi dla Pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu, rozdysponowanymi na salach 2 i 3-osobowych; każda sala posiada węzeł sanitarny.

Oddział dysponuje wieloma pomieszczeniami (cały parter) przeznaczonymi do specjalistycznej, indywidualnej i kompleksowej rehabilitacji Pacjentów. Posiada on :

  • 3 duże sale gimnastyczne do ćwiczeń indywidualnych, w tym na robotach (MUVI, bieżnia, rotory, nowoczesne szyny motoryczne CPM dla kończyn dolnych i górnych),
  • 1 pomieszczenie do specjalistycznej terapii ręki (rękawica multimedialna, stoły do terapii ręki),
  • 1 pomieszczenie ze sprzętem robotycznym (bieżnia antygrawitacyjna, platforma HUBER, Biodex Gait trainer, ActiveLife),
  • 1 pomieszczenie przeznaczone na siłownię (suwnica, sprzęty do treningu siłowego: ciężarki, wiosła, bieżnie, orbitreki, hantle, skrzynie, worki treningowe),
  • 1 dużą salę do ćwiczeń grupowych (kozetki, piłki, laski gimnastyczne, taśmy thera-band),
  • 1 duże pomieszczenie z 10 podpomieszczeniami do fizykoterapii,
  • korytarz i holl do nauki chodu i ćwiczeń równowagi, ogród przyoddziałowy przeznaczony do ćwiczeń grupowych, teningu nordic-walking, treningu siłowego.

 

Pobyt i zabiegi – poradnik dla Pacjenta:

W Oddziale prowadzona jest  rehabilitacja ogólnoustrojowa stacjonarna w ramach umowy z NFZ.

Dokumenty do przyjęcia można składać:

  1. listownie na adres szpitala: Szpital im. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, 55-100 Trzebnica, ul. Prusicka 55,
  2. drogą elektroniczną w formie skanów na adres e-mail: rehabilitacja@szpital-trzebnica.pl,
  3. osobiście w Sekretariacie Oddziału - parter.

UWAGA !

Niekompletna lub niewłaściwa dokumentacja, posiadająca braki zostanie odesłana z uzasadnieniem przyczyn jej nieprzyjęcia.

DOKUMENTY PO ZŁOŻENIU OCENIANE SĄ W CZASIE DO 3 TYGODNI PRZEZ LEKARZA CELEM KWALIFIKACJI LUB DYSKWALIFIKACJI Z POBYTU.

Pacjenci, którzy, ze względu na stan zdrowia, są zależni od osób drugich w wykonywaniu większości podstawowych czynności dnia codziennego (Index Barthel) i posiadają przeciwwskazania do rehabilitacji, nie zostają przyjmowania na Oddział – są kwalifikowani są do rehabilitacji domowej.

O PRZYJĘCIU LUB ODMOWIE PRZYJĘCIA NA ODDZIAŁ REHABILITACJI W TRZEBNICY DECYDUJE LEKARZ SPECJALISTA REHABILITACJI.

 

Wskazania do pobytu:

Wskazaniami do uzyskania pobytu w całości refundowanego przez NFZ w szpitalu są:

  • stan po zabiegach operacyjnych dotyczących narządu ruchu:  ortopedycznych i neurochirurgicznych,
  • stan po urazach narządu ruchu,
  • zaostrzenie w przebiegu chorób przewlekłych dotyczących narządu  ruchu, w tym zmian zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, chorób zapalnych np. RZS, ZZSK, oraz chorób tkanki łącznej.

SKIEROWANIE NA REHABILITACJĘ OGÓLNOUSTROJOWĄ w trybie stacjonarnym (wg wzoru NFZ, kod 4300) może być wystawione przez lekarza świadczącego usługi w ramach umowy z NFZ z:

  • oddziału szpitalnego: neurochirurgicznego, urazowo-ortopedycznego, neurologicznego, chirurgicznego, reumatologicznego, chorób wewnętrznych i geriatrycznego;
  • poradni specjalistycznej: rehabilitacyjnej, urazowo-ortopedycznej, neurologicznej i reumatologicznej.

Czas leczenia ustalony jest od potrzeb danego Pacjenta, w zależności od jego rodzaju schorzenia i stanu psycho-fizycznego (od 3 do 6 tygodni). W przypadku pogorszenia stanu ogólnego – przeciwwskazania do rehabilitacji – Pacjent zostaje wypisywany z Oddziału przed terminem.

Pacjent korzysta średnio z 5 zabiegów rehabilitacyjnych dziennie przez 6 dni w tygodniu, według indywidualnie dobieranych wskazań lekarskich.

  • W dniu przyjazdu Pacjent jest przyjmowany przez personel medyczny; odbywają się konsultacje lekarskie oraz adaptacja do warunków Oddziału.
  • W dniu wyjazdu Pacjent otrzymuje kartę wypisową z zaleceniami, ewentualnie w razie potrzeby także recepty oraz zwolnienie lekarskie.
  • PROSIMY PACJENTÓW O ZABRANIE ZE SOBĄ CAŁEJ POSIADANEJ DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ, ZAPASU LEKÓW NA CAŁY OKRES POBYTU, KTÓRE CHORY POBIERA PRZEWLEKLE/ NA STAŁE. Ponadto należy ze sobą zabrać: wygodny strój do ćwiczeń, buty wiązane lub na rzepy, sztućce, ręczniki, przypory toaletowe, pidżamę.
  • Podczas pobytu nie ma możliwości wykupienia i skorzystania z dodatkowych – płatnych - zabiegów rehabilitacyjnych

Kadra:

Oddział Rehabilitacji w Trzebnicy dysponuje wykwalifikowaną kadrę posiadającą specjalistyczną wiedzę i wieloletnie doświadczenie oraz umiejętności:
- ortopeda traumatolog, 40-letnie doświadczenie w kierowaniu placówkami rehabilitacji
- 4 specjalistów rehabilitacji medycznej

- 1 specjalista fizjoterapii
- 23 fizjoterapeutów (w tym m.in. magistrów fizjoterapii, specjalistę ergoterapii, terapii zajęciowej
- 15 pielęgniarek
- 4 opiekunki medyczne

Lekarze i fizjoterapeuci posiadają skończone liczne kursy i szkolenia, m.in: kurs iniekcji i punkcji dostawowych, PNF, McKenzie, Bobath dla dorosłych, kurs terapii manualnej i chiropraktyki - techniki niemieckie, Ackermana, Maitlanda, Kaltenborna, kinesio-taping, kursy dynamiki kończyn, terapii kranio-sakralnej, diagnozy i leczenia wad postawy i skolioz, kurs PNF w skoliozach, kursy suchego igłowania, kursy kompleksowej terapii funkcjonalnej i nauki chodu, kurs łańcuchów mięśniowo-powięziowych GDS, kurs technik tkanek miękkich, kurs terapii powięziowej STECCO, kurs drenażu limfatycznego KTO, kurs FDM – Fascial Distortion Model, kurs terapii czaszkowo-twarzowej CRAFTA.

 

Historia Oddziału i aktualności

Oddział od wielu lat przyjmuje i leczy Pacjentów po replantacjach kończyn, po amputacjach kończyn, po operacjach ortopedycznych, w tym endoprotezoplastykach, neurologicznych - neurochirurgicznych w zakresie kręgosłupa, po złamaniach i urazach, w tym wielomiejscowych. W Oddziale prowadzone są stale badania naukowe na posiadanym sprzęcie, by zapewnić Pacjentom jak najlepsze efekty prowadzonej rehabilitacji. Zakupiony w roku 2023 nowoczesny sprzęt robotyczny (o łącznej wartości blisko 1 mln zł) w znacznym stopniu zwiększa komfort pracy i umożliwia szybszy powrót do sprawności  i niezależności w wykonywaniu podstawowych oraz złożonych czynności samoobsługi naszych podopiecznych. Wielu z nich gwarantuje skuteczny powrót do zatrudnienia po wypadku/ urazie, czy operacji. Oddział od wielu lat przyjmuje i leczy Pacjentów po replantacjach kończyn, po amputacjach kończyn, po operacjach ortopedycznych, neurologicznych - neurochirurgicznych w zakresie kręgosłupa, po złamaniach i urazach, w tym wielomiejscowych.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-06-05 12:36przez:
Opublikowano:2024-06-05 18:35przez: Dominika Rydzewska
Zmodyfikowano:2024-10-06 18:29przez: Kinga Główka
Podmiot udostępniający: Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy
Odwiedziny:1288

Rejestr zmian

  • [2024-10-06 18:29:40]Kinga Główkadodanie zdjęcia
  • [2024-10-06 18:27:02]Kinga Główkazmiana tekstu
  • [2024-10-06 13:16:28]Kinga Główkazmiana tekstu
  • [2024-09-27 09:48:34]opis
  • [2024-09-27 09:45:47]opis
  • [2024-08-02 11:36:51]Kinga Główkadodanie zdjęc
  • [2024-08-02 11:28:11]Kinga Główkadodanie informacji o rehabilitacji