Realizacja praw osób, których dane dotyczą.
17 października 2025
Jakie prawa Państwu przysługują jako osobom, których dane dotyczą?
- Prawo dostępu do danych osobowych (art. 15 Rozporządzenia)
Przysługuje Państwu prawo do uzyskania dostępu do przetwarzanych danych oraz wyczerpujących informacji, w tym o celu ich przetwarzania, podstawie prawnej przetwarzania, zakresie przetwarzanych danych, okresie ich przechowywania, odbiorcach danych, przysługujących Państwu na mocy Rozporządzenia prawach oraz o zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu. Mają Państwo prawo otrzymać kopię danych osobowych we wskazanym przez siebie formacie (w formie papierowej lub elektronicznej). Zgodnie z art. 15 ust. 3 Rozporządzenia pierwsza kopia danych osobowych udostępniana jest bezpłatnie.
Uwaga: Niniejsze prawo nie jest tożsame z prawem pacjenta do dokumentacji medycznej realizowanym na mocy ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jeżeli chcą Państwo skorzystać z prawa pacjenta do dokumentacji medycznej.
- Prawo do sprostowania i uzupełnienia danych (art. 16 Rozporządzenia)
Mają Państwo prawo wystąpić do Szpitala o sprostowanie Państwa danych osobowych, które są nieprawidłowe lub uzupełnienie niekompletnych danych osobowych. Prawo to podlega ograniczeniom w zakresie danych osobowych, w odniesieniu do których tryb sprostowania, modyfikacji lub uzupełnienia określają odrębne przepisy prawa, w szczególności odnośnie danych osobowych zawartych w dokumentacji medycznej. W takim przypadku realizacja prawa do sprostowania i uzupełnienia może odbyć się wyłącznie w zakresie, w jakim nie będzie prowadzić do naruszenia autonomii zawodowej osoby wykonującej zawód medyczny, która dokonywała wpisu do dokumentacji medycznej.
- Prawo do usunięcia danych (art. 17 Rozporządzenia)
Mają Państwo prawo wystąpić do Szpitala z żądaniem o usunięcie danych osobowych. Niniejsze prawo nie będzie miało zastosowania wobec danych osobowych przetwarzanych w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, w szczególności zawartych w dokumentacji medycznej. Jest to uzasadnione przesłankami określonymi w art. 17 ust. 3 Rozporządzenia, zgodnie z którym prawo to podlega ograniczeniom, w zakresie w jakim przetwarzanie jest niezbędne m.in. do realizacji obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, z uwagi na względy interesu publicznego w dziedzinie zdrowia publicznego, do celów archiwalnych, naukowych, historycznych i statystycznych lub do ustalenia, dochodzenia i obrony roszczeń. Biorąc powyższe pod uwagę, prawo do usunięcia danych znajduje zastosowanie głównie w przypadkach i w zakresie, w jakim Szpital przetwarza Państwa dane osobowe na podstawie Państwa zgody.
- Prawo do ograniczenia przetwarzania (art. 18 Rozporządzenia)
Mają Państwo prawo wystąpić do Szpitala z żądaniem o ograniczenie przetwarzania danych osobowych w określonych w Rozporządzeniu przypadkach, np. kwestionują Państwo prawidłowość danych osobowych. Ograniczenie przetwarzania ma na celu zabezpieczenie danych osobowych przed dalszą możliwością przetwarzania za wyjątkiem przechowywania. Zgodnie z art. 18 ust. 2 Rozporządzenia niniejsze prawo nie jest bezwzględne, a wniosek o ograniczenie przetwarzania może zostać nieuwzględniony, jeżeli przetwarzanie jest niezbędne m.in. w celu ustalenia, dochodzenia i obrony roszczeń, w celu ochrony praw Państwa lub innej osoby fizycznej lub prawnej oraz gdy przetwarzanie jest niezbędne w celu realizacji ważnego interesu publicznego.
Mają Państwo prawo wystąpić do Szpitala z żądaniem o udzielenie informacji o odbiorcach, którym przekazano dyspozycję realizacji praw określonych w art. 16-18 Rozporządzenia, tj. prawa do sprostowania i uzupełnienia danych, prawa do usunięcia danych i prawa do ograniczenia przetwarzania.
- Prawo do przenoszenia danych (art. 20 Rozporządzenia)
Mają Państwo prawo otrzymać od Szpitala dane osobowe w powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego i przesłania tych danych innemu administratorowi (lub wnioskowania, aby Szpital bezpośrednio przekazał dane innemu administratorowi, jeżeli to technicznie możliwe), jeżeli Szpital przetwarza Państwa dane na podstawie zgody lub umowy (art. 6 ust. 1 lit. a i b Rozporządzenia) oraz przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany. Szpital nie dokonuje przetwarzania w sposób zautomatyzowany oraz przetwarzanie opiera się zazwyczaj na innych podstawach prawnych (w szczególności art. 6 ust. 1 lit. c oraz art. 9 ust. 2 lit. h Rozporządzenia), w związku z czym nie jest zobowiązany do realizacji niniejszego prawa, jednakże otrzymają Państwo dane osobowe w zakresie, w jakim realizacja prawa do przenoszenia danych koresponduje z realizacją prawa do dostępu do danych osobowych (art. 15 Rozporządzenia).
- Prawo do sprzeciwu (art. 21 Rozporządzenia)
Mają Państwo prawo wniesienia (z przyczyn związanych z Państwa szczególną sytuacją) sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych, które odbywa się wyłącznie w celu wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach władzy publicznej powierzonej administratorowi, w tym profilowania. Realizacja niniejszego prawa wymaga wskazania przez Państwa uzasadnienia, w szczególności opisu szczególnej sytuacji warunkującej realizację tego prawa. Wniosek o realizację prawa do sprzeciwu może zostać nieuwzględniony, jeżeli przetwarzanie znajduje ważne, prawnie uzasadnione podstawy, nadrzędne wobec Państwa praw i wolności lub podstawy do ustalenia, dochodzenia i obrony roszczeń.
- Prawa związane z zautomatyzowanym przetwarzaniem, w tym profilowaniem (art. 22 Rozporządzenia)
Mają Państwo prawo, by nie podlegać decyzji, która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu i wywołuje wobec Państwa skutki prawne lub w podobny sposób istotnie wpływa. Szpital nie podejmuje wobec Państwa decyzji opartych na zautomatyzowanym przetwarzaniu lub profilowaniu.
- Prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych (art. 7 ust. 3 Rozporządzenia)
Mają Państwo prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych bez żadnych negatywnych konsekwencji (oprócz braku możliwości zrealizowania celu przetwarzania danych osobowych, który odbywał się wyłącznie na podstawie Państwa zgody). Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
- Prawo do informacji o naruszeniu ochrony danych osobowych (art. 34 Rozporządzenia)
W sytuacji, w której w Szpitalu stwierdzono naruszenie ochrony danych osobowych, które może powodować wysokie ryzyko naruszenia Państwa praw lub wolności, zostaną Państwo o tym poinformowani, w tym otrzymacie Państwo dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych, opis możliwych konsekwencji naruszenia ochrony danych osobowych i opis zastosowanych lub proponowanych przez Szpital środków minimalizujących skutki tego naruszenia.
Zgodnie z art. 34 ust. 3 Rozporządzenia Szpital nie informuje o naruszeniu, jeżeli Szpital wdroży odpowiednie środki bezpieczeństwa (np. szyfrowanie), eliminujące prawdopodobieństwo wysokiego ryzyka naruszenia praw lub wolności lub powiadomienie wymagałoby niewspółmiernie dużego wysiłku. Jeżeli naruszenie dotyczy większej ilości osób, Szpital zamieszcza oficjalne obwieszczenie na swojej stronie internetowej.
- Prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego (art. 57 ust. 1 lit. f Rozporządzenia)
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stanisława Moniuszki 1A, 00-014 Warszawa, tel. 22 531 03 00, adres e-mail: kancelaria@uodo.gov.pl, jeżeli Państwa zdaniem dane osobowe są przetwarzane niezgodnie z wymogami prawnymi w zakresie ochrony danych osobowych.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa danych osobowych, Szpital nie realizuje praw telefonicznie ani nie przyjmuje zgłoszonych telefonicznie wniosków o ich realizację. W celu skorzystania z uprawnień wskazanych w Rozporządzeniu powinni Państwo zwrócić się do administratora z wnioskiem o ich realizację w sposób pisemny lub elektroniczny (z użyciem podpisu kwalifikowanego lub potwierdzonego profilem zaufanym) na adres wskazany w części „Kto jest administratorem?”. Wniosek powinien zawierać informacje umożliwiające realizację praw, w szczególności dane identyfikacyjne i dane kontaktowe. W celu realizacji praw Szpital ma prawo żądać od wnioskodawcy dodatkowych informacji ułatwiających jego identyfikację lub realizację prawa. Przykładowy wzór wniosku znajdą Państwo na stronie internetowej Szpitala w zakładce „Dla Pacjentów” → „Klauzule informacyjne (RODO)”, przy czym mają Państwo pełne prawo składać wnioski i żądania w innej, dowolnie wybranej formie.
Szpital rozpatruje wnioski o realizację praw na zasadach określonych w art. 12 Rozporządzenia. W ciągu 30 dni od dnia otrzymania wniosku Szpital udziela wnioskodawcy informacji o działaniach podjętych w związku z wnioskiem tj. realizuje wniosek zgodnie z żądaniem, informuje Państwa o konieczności przedłużenia terminu realizacji lub odmawia realizacji wniosku.
Zakres oraz sytuacje, w których mogą Państwo skorzystać ze wskazanych wyżej praw wynikają z przepisów Rozporządzenia. Możliwość realizacji praw zależy od podstawy prawnej i celu przetwarzania danych osobowych. Realizacja praw może podlegać ograniczeniom w przypadkach, w których mogłaby niekorzystnie wpływać na prawa i wolności innych.
Czy podanie danych jest konieczne czy dobrowolne?
W myśl przepisów prawa, będących podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych, podanie danych osobowych w celu udzielania świadczeń zdrowotnych jest obowiązkowe. Konsekwencją niepodania danych będzie brak możliwości udzielenia świadczeń zdrowotnych. W nielicznych przypadkach, w których podstawą przetwarzania danych będzie Państwa zgoda – podanie danych jest dobrowolne, a ich niepodanie uniemożliwi realizację celu, do którego niezbędna jest Państwa zgoda.
Metryczka
| Wytworzono: | 2025-10-17 13:56 | przez: |
|---|---|---|
| Opublikowano: | 2025-10-17 13:56 | przez: Kamila Wiśniewska |
| Zmodyfikowano: | 2025-10-17 13:55 | przez: Kamila Wiśniewska |
| Podmiot udostępniający: | Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy | |
| Odwiedziny: | 92 | |
Rejestr zmian
- [2025-10-17 13:55:29]Kamila WiśniewskaDodanie treści