Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Śmierć osoby bliskiej

Prosimy przyjąć od Dyrekcji i pracowników Szpitala najszczersze wyrazy współczucia.
Rozumiemy ból i ciężką sytuację, w jakiej znaleźli się Państwo po śmierci bliskiej osoby.

Zdajemy sobie sprawę, że są to dla Państwa bardzo trudne chwile, niemniej jednak chcielibyśmy przybliżyć obowiązki Szpitala, jak również Państwa uprawnienia związane z zaistniałą sytuacją.

  • Stwierdzenie zgonu

W przypadku śmierci pacjenta obowiązkiem personelu medycznego danego oddziału, w którym śmierć nastąpiła jest:
- bezzwłoczne zawiadomienie o śmierci pacjenta wskazanej osoby lub instytucji,
- wystawienie karty zgonu,
- wykonanie toalety pośmiertnej,
- spisanie i zabezpieczenie wszystkich przedmiotów i dokumentów należących do zmarłego pacjenta.
Karta zgonu jest dokumentem wystawianym przez lekarza na podstawie badania stwierdzającego zgon pacjenta i jego przyczynę. Jest ona niezbędna do sporządzenia aktu zgonu oraz pochowania zmarłej osoby.

  • Sekcja zwłok

Zwłoki pacjenta mogą być poddane sekcji w przypadkach określonych przepisami powszechnie obowiązującego prawa.
Jednym z powodów wykonywania sekcji jest zgon mający miejsce w szpitalu przed upływem 12 godzin od przyjęcia. Odstąpienie od sekcji może nastąpić na wniosek przedstawiciela ustawowego tej osoby lub w sytuacji, gdy sprzeciw został wyrażony za życia pacjenta. Zarówno decyzję o wykonaniu, jak i zaniechaniu sekcji zwłok podejmuje Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa na wniosek właściwego Kierownika Oddziału. Musi ona zostać odnotowana w dokumentacji medycznej pacjenta z odpowiednim uzasadnieniem.
Sekcja zwłok wykonywana jest obligatoryjnie w następujących przypadkach:
- jeżeli zachodzi podejrzenie, że śmierć nastąpiła w wyniku przestępstwa,
- gdy przyczyny zgonu nie można ustalić w sposób jednoznaczny,
- powzięcia podejrzenia albo rozpoznania zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej.

  • Odbiór zwłok

Osoba zmarła może zostać zabrana z oddziału do chłodni nie wcześniej niż po upływie 2 godzin od zgonu. Jeśli rodzina nie wskaże firmy pogrzebowej, która odbierze zmarłego, ciało zostanie przetransportowane do chłodni firmy pogrzebowej, która posiada stosowną umowę ze Szpitalem.
Zwłoki osoby zmarłej przechowuje się w chłodni na koszt Szpitala nie dłużej niż 72 godziny, licząc od godziny, w której nastąpiła śmierć pacjenta.

  • Zakład Pogrzebowy

Większość osób organizując pogrzeb, korzysta z usług zakładu pogrzebowego. Informacje o zakładach pogrzebowych rodzina zmarłego może uzyskać w informatorach poza szpitalnych. Zabrania się pracownikom Szpitala i osobom udzielającym świadczeń zdrowotnych dla Szpitala powiadamiania i udzielania informacji o zgonach firmom pogrzebowym.
Wybór firmy pogrzebowej należy tylko i wyłącznie do najbliższych zmarłej osoby i jest niezależny od miejsca zgonu i zakładu, który zajmował się przewożeniem ciała zmarłego do chłodni.

Jeżeli uważacie Państwo, że Wasze prawa we wskazanym zakresie zostały naruszone prosimy o kontakt z Pełnomocnikiem Dyrektora ds. Praw Pacjenta działającym w Szpitalu (biuro mieści się w pokoju nr 1, na parterze budynku Administracji i Chirurgii).

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-10-08 12:23przez:
Opublikowano:2024-10-08 13:40przez: Dominika Rydzewska
Podmiot udostępniający: Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy
Odwiedziny:294

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.